ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Turek Wacław
dziedzina:
literatura
fotografia/film
kraj:
Polska
miejscowość:
Krosno
KONTAKT
Brak danych
O TWÓRCY
Fotografik, muzyk, poeta –  40 lat pracy w kulturze. Jest instruktorem w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
20 lat był członkiem kapeli ludowej „SWATY" działającej przy Domu Kultury
w Krośnie. Kapela m.in. nagrała 3 kasety, 1 płytę CD, dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, brała udział w koncertach na terenie kraju oraz w Holandii,  Francji, Szwecji oraz w Szkocji., na Węgrzech i wielokrotnie na Słowacji.
Prowadzi  FOTO-KLUB działający  przy RCKP. Brał udział za pośrednictwem Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego w wystawach m.in. w Singapurze, Włoszech i Brazylii. Jego wystawa fotograficzna  PODKARPACKIE KAPLICZKI prezentowana była: w Polsce, na Słowacji, Węgrzech,  Ukrainie, Litwie, w Finlandii, w Australii. Miał  wystawy indywidualne w Polsce i na Słowacji. Prowadzi od wielu lat Klub Literacki, jest pomysłodawcą i realizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „o Lampę Ignacego Łukasiewicza" obejmującego swym  zasięgiem środowiska polonijne. Wydał  6 tomików wierszy - za  zbiór poezji „Zasiany czas" otrzymał w 2000 roku „Złote pióro" przyznane przez rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich, którego jest członkiem. Jego wiersze wydane były też wspólnie z innymi poetami: Cecilią Woloch z USA  i  Sarah Luczaj z Anglii  w wersji polsko-angielskiej (This line on the map - Ta linia na mapie), z Janem Tulikiem, Januszem Szuberem  i Janem Belcikiem w wersji polsko-węgierskiej (Złoto Aschu) oraz  z  wileńskim poetą Wojciechem Piotrowiczem w wersji polsko-litewskiej (Czasy i inkluzy - Laikai ir inkluzijos).
Zdobywca wielu nagród i wyróżnień poetyckich m.in.: I nagrody w konkursie o Laur Prometeja (1979), I nagrody w VI Międzynarodowych Spotkaniach Poetów „Wrzeciono 2000", II nagrody w Jesiennym Konkursie poezji - Rzeszów 2001, I nagrody na II Festiwalu Sztuk różnych - Cisna 2002, I nagrody w Konkursie Poezji im. Ludmiły Pietruszkowej w Rzeszowie, I nagroda w II  Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Las – moja miłość”  Białowieża 2000,  I miejsca w konkursie na najlepszy wiersz portalu literackiego Tvorac-Grada w Belgradzie  (grudzień 2004) - wiersze te tłumaczone były na język serbski, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Poetycki „ O ludzką twarz człowieka” – 2007.
W 2005 roku uczestniczył w XII Międzynarodowych Spotkaniach Literackich „Maj nad Wilią" na Litwie oraz dwukrotnie w Warszawskiej Jesieni Poezji (2005 i 2006), w 2007 i 2008 w Festiwalu Kultury Polskiej w Kiejdanach na Litwie.
 
Posiada odznakę Zasłużony Działacz Kultury /1981/, odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi /1987 i Złotym Krzyżem Zasl€gi /2002/. Otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna w dziedzinie kultury ( 2003), Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego /2005/. Za współpracę przygraniczną w dziedzinie kultury otrzymał honorowy paszport miasta Koszyc na Słowacji.
 
Wydane tomiki:
„Na czas przemijania” -  1982
„Jeśli mnie słuchasz” – 1996
„Czasami skrzypce” – 1998
„Zasiany czas” – 2000
„Wrócę na inny czas” – 2000
„Zapisane spojrzeniem” - 2007

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013