ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Chiki-liki-tua
dziedzina:
inne
kraj:
Słowacja
miejscowość:
Prešov
KONTAKT
telefon:
+421 905 865 483
e-mail:
chikiliki@gmail.com
www:
www.chikiliki.sk
O TWÓRCY
1994-99
W czerwcu 1994 na próbach w Preszowie spotyka się trzech chłopaków z minimalną wiedzą o instrumentach muzycznych. Skład: Martin Višnovsky, Marián Ivan, Peter Šima. Po pierwotnych próbach we wrześniu 1995 rozpoczyna się tworzyć nowy program koncertowy, już i z klawiaturzystą Tomášom Višnovským. Chiki liki tu-a startuje. W grudniu 1996 nagraliśmy pierwsze nieoficjalne demo próbne, które zawierało 15 piosenek. W 1997 roku zagraliśmy 25 koncertów na Słowacji. Nagraliśmy demo w słowackim radio Preszów. Pierwsze prezentacje w mediach i uzyskanie mnóstwa kontaktów. Nakręcanie pierwszego wideoklipu do piosenki „Gdo ja“ („Kto ja”). Do grupy przybywa Tomáš Paľo – puzon, flet. W lutym 1998 nagrywamy pierwszy album „Nezatvaraj Milan dvere” („Nie zamykaj Milan drzwi”), który kosztem własnym wydajemy na MC. Następują bardzo przyjazne recenzje na Słowacji i w Czechach. Odegraliśmy ponad 30 koncertów na Słowacji, pomiędzy tym również festiwale muzyczne Pohoda i Revište. W pozycję gitarzysty wchodzi Ľubo Petruška. W 1999 roku same koncerty, zagraliśmy na znanych festiwalach już i w Czechach (Bohnice, Rocková Horní Lhota, Pohoda, Revište itd.)

2000
W 2000 roku nagrywamy album „Budeš musel vlasy na blond prefarbil“ („Będziesz musiał przefarbować włosy na blond“ ). Album również wychodzi tylko na MC. Około 50 koncertów w klubach i na festiwalach na Słowacji i w Czechach. Dla STV (Słowackiej telewizji) kręcimy wideoklip do piosenki LaLa. W sierpniu grupę opuszcza Maňas. W grudniu pierwsze słowackie tournée, którę składa się z 15 koncertów.

2001
Był rokiem poświęconym koncertom. Grupa absolwuje ponad 70 występów i przybywają następne państwa. W listopadzie odgrywamy 11 koncertów w ciągu 7 dni. Absolwujemy pierwsze tournée na Węgrzech (z grupą Másfél), do czego nawiązuje zaproszenie na festiwal Sziget do Budapesztu i pierwsze koncerty w Polsce. Grupę opuszcza dalszy z członków założycieli - Pipo.

2002
Od początku 2002 roku słowacko-czeskie tournée z zespołem węgierskym Másfél, wciąż większa popularność w Czechach i na Węgrzech, co finalizowało zaproszeniem na festiwaly Trutnov open air i największy festiwal europejski Sziget w Budapeszcie.

2003
W czerwcu 2003 udało nam się po raz pierwszy wyjechać na koncerty do Francji, Niemiec i Belgii. W ciągu roku jeszcze dwa razy wróciliśmy do Niemiec. Od 23.7. nagrywanie nowego albumu „Choďte sa hrať pred vlastný vchod“ („Idźcie się bawić przed własne wejście“) w Millenium records. Latem znów Sziget festiwal, Trutnov, Pohoda, Hodokvas, przybywają następne i następne.

2004
Po niewiarygodnym i dla nas jednocześnie niezrozumiałym sukcesie piosenki „Laska moja de si“ („Miłość moja, gdzie jesteś“) uzyskujemy nominację na Aurela (nagroda krytyki) za „Odkrycie roku“ i „Okładka roku“. Do końca roku nakręcimy jeszcze wideoklipy do „Ďakujem“ („Dziękuję“) i „Monte Carlo“. Odegramy około 120 koncertów, najbardziej udane Sziget, Freital i wspaniała końcoroczna wyprawa do Skopje (Taskirat festiwal).

2005
Na początku 2005 roku uzyskujemy następną nominację na nagrodę Aurel za „Wideoklip roku“ do piosenki „Laska moja de si“ („Miłość moja, gdzie jesteś“). Tomáš Paľo opuszcza grupę. Oprócz nagrywania albumu w sierpniu i wrześniu grupa nadal często występuje na czeskich i słowackich podiach festiwalowych. We wrześniu podpisujemy umowę na następne płyty z labelem SONY/BMG. Oficjalną datę wydania nowej płyty „Dvojkilometrový jeleň“ („Jeleń Dwukilometrowy“) ustawiono na 31.10.2005.

2006
2006 Nominacja na nagrodę Aurel za „Najlepszy alternatywny album roku“. Od marca słowacko-czeskie tournée z grupą Horkýže Slíže. W czerwcu krótkie tournée po Francji i latem festiwale Sziget, Rock for People, Trutnov, Hodokvas itd.

13 LAT NA SCENIE, PRAWIE 700 KONCERTÓW W 10 PAŃSTWACH

Festiwale
Budapest (HUN) - Sziget festival 02,03,04,06, (Bahia stage, WAN2 stage)
Thionville (FR) – Fete de la musique 03,06
Berlin (GER) – Fete de la musique 04
Skopje (MAC) – Taskirat festival 04
Trutnov (CZ) – Trutnov open air 02,03,04,05,06 (main stage)
Trenčín (SK) – Pohoda festival 98,99,00,01,02,03,04,05 (main stage)
Český Brod (CZ) – Rock for people 04,06
Pezinok/Piešťany (SK) – Hodokvas festival 00,01,02,03,04,05,06 (main stage)
Ostrava (CZ) – Colours of Ostrava 02

Wspólne koncerty / Przedskoczek Apocalyptica (FIN), Legendary Pink Dots (NL), Rachid Taha (FR), Pražský Výběr (CZ), Laura a její tygři (CZ), Másfél (HUN), Sabot (USA), Brathanki (PL), Korai Orom (HUN), Zdob si Zdub (MOL), Bez ladu a skladu (SK), Plastic People of the Universe (CZ). atď.

Gdzie wszędzie graliśmy
Hungary: Budapest (A38, Godor club, Almásy tér), Szeged (Jate club), Miskolc, Szarvas, Kapuvar, Sopron. Macedonia: Skopje. Poland: Krakow. France: Paris (MOO festival), Macon (cave a Musigue), Thionville, Hayange, Chalon sur Saone, Bourg en Bresse (la Tannerie). Ireland: Dublin, Cork, Galway, Tuam. England: London. Germany: Berlin, Dresden, Freital, Bethelsdorf, Freiberg. Czech rep.: Praha (Rockcafé, Roxy, Lucerna music bar), Plzeň (Pod lampou), Brno (Fléda, Musilka), Ostrava (Boomerang, Fabric), Tábor (Love Planet), Olomouc, Uherské Hradište, Opava, Pardubice, Český Těšín, Boskovice (fest), Sázava (fest), Malá Skála (Benátska noc), Vizovice (fest), Nový Jičín, Bojkovice, Frýdek Místek, Blansko, Prostějov. Belgium: Athus. Slovakia: Trenčín (Pohoda festival), Piešťany (Hodokvas), Nové Mesto n.Váhom (Topvar rock fest), Martin (Nočné vlny), Revište (Slovenské alternatívne leto), Bratislava (Bažant na mlynoch), Kremnica (Kremnické Gagy), Pezinok (Cibulák), Kežmarok (Local life), Nové Zámky (Klikk fest) B.Bystrica (Barbakan), Bojnice (Letná pauza), Rudava (Summer beach), Sv.Jur (Rámus), Senica (FestFiesta), Prešov (Eastside fest), Sliač (Rockové leto).

Nagrody i Nominacje
2004 AUREL /SLOVAK GRAMMY/ NOMINATIONS FOR "NEWCOMER OF THE YEAR", "THE COVER OF THE YEAR" GOLD GANDER - NOMINATION BY THE ACADEMY OF HUMOUR
2005 NOMINATION FOR THE AUREL AWARD "VIDEO OF THE YEAR" FOR THE TRACK "LASKA MOJA DE SI" MUSICBOX TV -SECOND MOST PLAYED SLOVAK BAND GOLD GANDER - ACADEMY OF HUMOUR AWARD
2006 NOMINATIONS FOR THE AUREL "BEST ALTERNATIVE ALBUM OF THE YEAR"
ZDJĘCIA

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013