ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Andreas Teodor
dziedzina:
fotografia/film
kraj:
Słowacja
miejscowość:
Košice
KONTAKT
Brak danych
O TWÓRCY
Teodor Andreas urodził się w 1932 roku w Koszycach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Jego ojciec jako dziennikarz miał do czynienia z fotografią, ale bardziej małego Teodora zajęły stare negatywy stryjka, który należał do pierwszych fotoamatorów w Koszycach.

Po ukończeniu gimnazjum w Koszycach i wydziału pedagogicznego w Preszowie został w 1966 roku nauczycielem chemii. Za czasów studenckich fotografował aparatem Lord Camera przede wszystkim przyrodę i zwierzęta. Techniką fotograficzną zainteresował się podczas praktyki pedagogicznej. Prowadził zajęcia w kółku fotograficznym, miał dostęp do chemikaliów, do poradników. Godziny spędzał w ciemni, by otrzymać to, o co mu chodziło, co chciał narysowac światłem.
W roku 1971 musiał skończyć z pracą pedagogiczną z powodów politycznych. Pierwsze osiągnięcia to pierwsza nagroda w 1969 roku za zdjęcie Monika na wystawie fotografii amatorskiej w Koszycach, uznane w Hrad Kamieniec. Do 1973 roku zdobywa wiele nagród. Zostaje wierny chemii, pracuje wówczas w Słowackich Kolejach. Od 1974 roku był fotografem profesjonalnym, fotoreporterem i operatorem w służbach komunalnych. Uzupełnił wiedzę, kończąc wydział fotografii w Popradzie.
Andreas eksperymentuje z tematami, które przetwarza w nowe wartości za pomocą różnorodnych środków: solaryzacji, reliefu, ziarnowania, montażu, lokalnego i całkowitego tonowania, izochemii czy efektu Sabbatierov – postacie dzieci, kobiet, w skrócie, z zaciemnieniem lub podkreśleniem cech ważnych dla końcowego efektu. Cechą klasyczną jest dla Andreasa skala czarno-białych półtonów w przedstawianym pejzażu.
W roku 2002 roku odkrywa komputer, który go fascynuje, wraca więc do dawnych zbiorów i przetwarza je na nowo.

Teodor Andreas należy do wybitnych jednostek pośród znajdujących się fotografią artystyczną. 40 lat reprezentuje z powodzeniem fotografikę koszycką na wystawach w kraju i za granicą. Jest od lat członkiem Związku Fotografików Słowacji, odznaczonym za pracę na jego rzecz – otrzymał m.in. zaszczytny tytuł Mistrza ZFS.


ZDJĘCIA

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013