ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Wyżykowska Magdalena
dziedzina:
plastyka
kraj:
Polska
miejscowość:
Krosno
KONTAKT
Brak danych
O TWÓRCY
Artysta malarz, ukończyła studia w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie - specjalizacja malarstwo. Mieszka, pracuje i tworzy w Krośnie. Pracę artystyczną łączy z edukacją artystyczną młodzieży i dzieci w MZSzOI i TPD. Jest członkiem PSEP. Twórczo uczestniczy w życiu kulturalnym Krosna i regionu. Współpracuje z Muzeami i Galeriami: Muzeum Rzemiosła (Krosno), Muzeum Podkarpackie (Krosno), BWA (Krosno), RCKP (Krosno), Salonik Artystyczny KBP (Krosno), Muzeum Regionalne (Brzozów), Galeria PASAŻ (Iwonicz Zdrój), BWA (Sanok), Galeria ODK (Sanok), Galeria SYNAGOGA (Lesko), Galerie Sztuki w Koszycach i Bardejowie.
Prezentacje twórczości Magdaleny Wyżykowskiej wzbudzają żywe zainteresowanie środowiska artystycznego, odbiorców sztuki, miłośników malarstwa i przyjaciół Artystki, o czym świadczy zwłaszcza „srebrny” - jubileuszowy cykl ostatnich wernisaży: w Piwnicy PodCieniami, w Galerii KOŚ w Koszycacach czy Saloniku Artystycznym Biblioteki oraz liczne publikacje w prasie, relacje radiowe i telewizyjne.
Swymi obrazami chętnie wspiera przedsięwzięcia charytatywne na rzecz potrzebujących osób starszych i dzieci.
Za szczególne osiągnięcia została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą Ministra Edukacji, dwukrotnie Nagrodą Prezydenta Miasta Krosna i - wielokrotnie - Nagrodą Dyrektora Szkoły.
Pracuje w technice olejnej, akwareli i pasteli, głównie w cyklach (Życie kobiety w technice collage, nastrojowe pejzaże, martwe natury, kwiaty i kompozycje abstrakcyjne). Równolegle rozwija oryginalne rozwiązanie technologiczne - malarstwo olejne na aksamicie. Tych prekursorskich efektów malarskich i biegłości w opanowaniu techniki, poszukiwań materii w materii, pogratulowała jej Małgorzata Buczek-Śledzińska, Profesor ASP (Kraków), artysta.
Jej twórczość recenzowali również: Stanisław Batruch, Profesor ASP (Kraków), artysta malarz, Ignacy Trybowski, Profesor ASP (Kraków), historyk sztuki. Interesujące refleksje na temat jej twórczości w katalogach wystaw opublikowali: Ewa Mańkowska, Dyrektor Muzeum Rzemiosła (Krosno) i Jan Tulik, literat.
Ma na swoim koncie 12 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Nieustająco doskonali warsztat pracy poprzez poszukiwania artystyczne, wystawy indywidualne i zbiorowe, udział w licznych ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarskich, warsztatach artystycznych i kursach kwalifikacyjnych.
Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzeów i galerii oraz kolekcji prywatnych w Polsce i za granicą: w Niemczech, Kanadzie, USA, Francji, Anglii, Holandii, Słowacji, Danii i Watykanie.
 
Wywiad z Magdalena Wyżykowską omega constellation double eagle replica
http://neon.info.pl/2008/09/09/magdalena-wyzykowska-malwy-i-aksamit/

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013