ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Szekeresšova Adriana
dziedzina:
plastyka
kraj:
Słowacja
miejscowość:
Košice
KONTAKT
telefon:
+421 907 228 660
e-mail:
adrianaszekeressova@zoznam.sk
O TWÓRCY

Dr Adriana urodzona 24.06.1975 r. Mieszka w Koszycach. Ukończyła średnią szkołę Sztuki Użytkowej w Koszycach o specjalizacji wystawiennictwo. Studiowała na Uniwersytecie P.J Safarika w Preszowie, FHPV zakończone egzaminem państwowym i obroną pracy dyplomowej w 2000 r. Pracuje jako nauczyciel wychowania plastycznego w Koszycach.

Wystawy zbiorowe:
1996- Preszów, Galeria ul. Główna "Preludium Starego Domu"
1998- Barejów, Muzeum Śarisske "Już"
1999- Preszów, Galeria ul. Główna "Z tyłu lustra"
2000- Preszów, Galeria Śarisska "Przebudzenie"
2002- Koszyce, Ratusz "Projekt Egipt"- wystawa prac studentów
2003- Koszyce, Galeria Wspólnoty Węgierskiej "Koszycka Paleta 2003"
2004- Koszyce, Muzeum Techniki "Koszycka Paleta 2004"
2005- Koszyce, Galeria KOS "Damska jazda"
2006- Koszyce, Galeria Baszta "Koszycka Paleta 2006"

Wystawy indywidualne:
2003- Koszyce, SKK Alžbetina 14 "Droga"

Gdybym miała scharakteryzować swoją obecną twórczość: rozdzieliłabym ją na dwie podstawowe dyscypliny: malarstwo i rzeźba. Pierwszy krąg tematyczny tworzony jest przez motyw kobiety, mężczyzny /postacie/, który transformuję do symbolicznych wertykali. Moje prace sa z pogranicza figuratywności i abstrakcji. Drugi krąg tematyczny dotyka pytań o wszechświat, świat, przyrodę, powstawania życia czy to roślinnego, czy to zwierzęcego od jego narodzin do śmierci. Z drewnem zaczęłam pracować na uczelni i oczarowało mnie na tyle, że poświęcam mu obecnie cały wony czas. Drewno ma cudowne ciepło, emanuje pozytywną energią i jest wspaniałe w dotyku. Jego twardość czuję podczas pracy, zmagam się z nim w czasie twórczego procesu. Często inspiruję się kształtem tego materiału z którego wytwarzam daną figurę. Prowadzimy ze Sobą cichy dialog. Do innego ulubionego materiału rzeźbiarskiego należy gips. Rzeźby w nim są dla mnie szkicem- modelem, gips jest dla mnie materiałem końcowym. Gips daje mi swobodę podobną do pracy w drewnie, kiedy odkrywa przede mną swoje tajemnice.

ZDJĘCIA

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013