ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Nawracaj Stanisław
dziedzina:
fotografia/film
kraj:
Polska
miejscowość:
Krosno
KONTAKT
Brak danych
O TWÓRCY
Stanisław Nawracaj ur. w 1932 r. w Jodłowej /pow. dębicki/. Z wykształcenia geograf, jako magister z nakazu pracy skierowany na Opolszczyznę, przez 8 lat pracował w liceum w Kietrzu. W 1964 roku przeniósł się do Krosna, gdzie został kierownikiem internatu Technikum Przemysłowo- Pedagogicznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W 1975 r. ukończył studia podyplomowe z pedagogiki opiekuńczej. Podjął prace w ZG ZNP, a następnie pracował jako wizytator w Kuratorium Oświaty, później w Studium Nauczycielskim, Studium KO, CKU. Przez wszystkie te lata prowadził zajęcia w szkolnych kółkach fotograficznych. Młodzież pod jego kierunkiem zdobywała wiele nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. Jako fotograf początkowo zajmował się dokumentacją i współpracował z różnymi wydawnictwami. W latach 70. miał wiele wystaw indywidualnych w różnych częściach kraju oraz za granicą.

Stanisław Nawracaj był współzałożycielem Krośnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego i członkiem aż do jego rozwiązania. Obecnie jest członkiem Fotoklubu RCKP. Po wielu latach przerwy powrócił do fotografii, ale już kolorowej. Ukochał krajobraz i zabytki. W swoich zbiorach posiada setki zdjęć kapliczek, cmentarzy wojennych, kościołów i cerkiewek. Część z nich była zamieszczona na widokówkach i w kalendarzach. W czerwcu 2009 roku w RCKP odbyła się wystawa Nawracaja, na której można było  obejrzeć fotografie czarno- białe przedstawiające m. in. rynek krośnieński z lat 70. z portretami przywódców partyjnych, stare koryto Wisłoka, wiele scenek rodzajowych oraz barwne pejzaże.

Foto:PP

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013