ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Zespół Obrzędowy Rogowice
dziedzina:
muzyka
kraj:
Polska
miejscowość:
Rogi
KONTAKT
Brak danych
O TWÓRCY
Zespół Obrzędowy Rogowice powstał w 2000 roku. W jego skład wchodzą mieszkańcy wsi Rogi, zaliczający się do grupy etnograficznej "Pogórzan". Celem zespołu jest ratowanie od zapomnienia ginącego folkloru, wierzeń i tradycji. Wszystkie te wartości przekazujemy w przygotowywanych przez nas widowiskach teatralno - obrzędowych. Członkowie zespołu gromadzą zwyczaje wiejskie, legendy i podania, a potem wykorzystują je w przedstawieniach obrzędowych. Rekwizyty, którymi się posługują są autentyczne, mają wiele lat i służyły naszym dziadkom i rodzicom.
 
Młocka na boisku
Jesienią po zakończeniu prac polowych, sąsiedzi pomagali sobie przy młóceniu zboża cepami. Przychodzili na zarobek i odrobek, wspólnie wykonywali różne prace w gospodarstwie - robili powrozy, mielili zboże w żarnach, przebierali pichote, a po zakończonej pracy potrafili jeszcze dobrze się bawić. Wystarczyło zagrać na organkach, czy grzebieniu, a chętnych do tańca nie brakowało.

Zamiatacze
Drugi nasz obrzęd opowiada jak w nocy z Bożego Narodzenia na Szczepana kawalerowie chodzili do panien zamiatać. Ponieważ w Boże Narodzenie nie wolno było zamiatać, siano, słoma, którą rozścielano w wigilijny wieczór mogła być uprzątnięta dopiero na Szczepana.

Ten zwyczaj przetrwał przez wiele lat "Zamiatacze" spieszyli się by zastać domy nie posprzątane. Im więcej "band" zamiataczy odwiedziło w nocy dom, tym lepiej wróżyło to na przyszłość. Oczywiście chodzono przeważnie do tych domów, gdzie były panny. Honor kawalerów wymagał tego, by do upatrzonego domu wejść za wszelką cenę. Panny za "zamiatanie" szykowały poczęstunek, a kawalerowie robili różne figle i despetki. Chowali buty, przyprowadzali zwierzęta ze stajni, obwiązywali szczepy słomą (na urodzaj), wyciągali wozy na kalenicę, przestawiali "wychodki". Nikt się nie gniewał na te zbytki, a i święta były przez to jeszcze bardziej radosne, wesołe i pełne niespodzianek.
Wilija św. Łucji
Akcja i temat przedstawienia osadzony jest w realiach dawnych wierzeń i zabobonów. "To w Dzień św, Łucji i jego wiliję strach było z domu wychodzić i trza było pilnować łobejścia, by złę moce tam nie wlazły".

W widowisku pokazane są nie tylko ciekawe wierzenia o boginiach i szczególnie niebezpiecznych tego dnia czarownicach, ale także działanie zabezpieczające skutkom ich poczynań. To w tym przedstawieniu można zobaczyć jak Babka odczynia uroki, spala róże i zamawia bolące piersi u karmiącej matki.

Wszystkie opowieści przewijające się w scenariuszu są zaczerpnięte z naszych wspomnień.

Szczodroki
Jest to zwyczaj związany z Dniem Nowego Roku. Od wczesnych godzin porannych za szczodrokami z życzeniami noworocznymi chodziły małe dzieci i starsi. Dobrze było jak pierwszą osobą odwiedzającą dom był młody chłopak, bo to dobrze wróżyło na cały nowy rok. Dlatego wyglądano szczodroków od samego rana i obdarowywano ich specjalnie na ten cel upieczonymi bułeczkami (szczodroczkami), w które niekiedy wkładano pieniążek. Dawano także "chleba krom", a często zwłaszcza biedniejszym większą ilość jedzenia.
Na wiesnę
Obrzęd związany z pracami polowymi jakie miały miejsce na wiosnę na wsi polskiej w okresie międzywojennym. Mamy więc w przedstawieniu otwierania kopca z ziemniakami Sadzanie kwoki na jajkach, przygotowywanie sprzętu rolniczego do prac polowych. Wszystko oczywiście w zabawnej czasami wręcz rubasznej formie, nie pozbawione humoru oraz pewnej tajemniczości.
Osiągnięcia
  • Marzec 2001 roku
    Nagroda w XIII Wojewódzkim Konkursie "Ludowe Obrzędy i Zwyczaje" w Tyczynie. - obrzęd "Młocka na boisku"
  • Kwiecień 2002 roku
    Wyróżnienie w XIV Wojewódzkim Konkursie "Ludowe Obrzędy i Zwyczaje" w Tyczynie za obrzęd "Zamiatacze".
  • Kwiecień 2003 roku
    I nagroda w XV Wojewódzkim Konkursie "Ludowe Obrzędy i Zwyczaje" w Tyczynie za obrzęd "Wilija świętej Łucji" nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego.
Marzec 2004 roku
Wyróżnienie w XVI Wojewódzkim Konkursie "Ludowe Obrzędy i Zwyczaje" w Tyczynie za obrzęd "Szczodroki".

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013