ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Wyżykowski Stanisław
dziedzina:
muzyka
kraj:
Polska
miejscowość:
Haczów
KONTAKT
telefon:
+48 13 913 69
O TWÓRCY
W życiu powinno się robić coś co się lubi ale przede wszystkim trzeba myśleć od dzieciństwa; kim chce się być…A powinno zawsze się być sobą, nigdy się nie zmuszać do tego czego robić zawodowo nie lubimy, w czym się nie odnajdujemy. Wtedy życie jest łatwiejsze, uśmiechamy się do siebie i jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi…”
 
Muzyk (lira, skrzypce). Najbardziej znany konstruktor liry korbowej i skrzypiec laski. Nazywany "haczowskim Stradivariusem" i ostatnim lirnikiem Rzeczpospolitej". Od 1965 roku, przez ponad 40 lat grał w utworzonej przy Krośnieńskich Hutach Szkła kapeli Stachy, która swą nazwę wzięła od czterech występujących w niej Staszków. Obecnie wykonuje liry korbowe, liry basowe i skrzypce laskowe. Pierwszą lirę wykonał dla Krośnieńskich Hut Szkła w 1967 roku. Do niedawna posiadał ja w swoich zbiorach aktor Wojciech Siemion.  Kolejne liry pobrzmiewają w rozmaitych zespołach folkowych oraz w filmach m. in. w „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana.  W 2008 roku zagrał samego siebie w filmie Pawła Steczkowskiego. W jednej ze scen Stanisław Wyżykowski leci na motolotni, grając jednocześnie na lirze. 

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013