ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Kulman Ryszard
dziedzina:
literatura
kraj:
Polska
miejscowość:
Sanok
KONTAKT
Brak danych
O TWÓRCY
Ryszard Kulman ur. w 1947 roku w Grabownicy Starzeńskiej k. Brzozowa, mieszka w Sanoku. Debiutował w miesięczniku „Prometej” (1978). Wydał tomiki wierszy: Cokolwiek się stanie (1982), Słodki głód (1989), Lustra (1998). Jest laureatem wielu konkursów literackich, regionalnych i ogólnopolskich. Swoje utwory drukował w prasie ogólnopolskiej, na antenie Polskiego Radia, w almanachach poezji. Jego twórczość, często inspirowana podróżami niemal po całym świecie, stanowi oryginalny zapis tradycji i kultur napotkanych nacji i narodów. Ryszard Kulman przygotowuje kolejny zbiór wierszy, będą to Sanockie lapidaria oraz Sekrety miłości. Przygotowuje także do druku zbiór „afrykańskiej” prozy Brzuch baobabu - niektóre z opowiadań były już prezentowane w prasie.
Jedna z grona najwybitniejszych polskich krytyków literatury, Helena Zaworska pisała w „Literaturze” o poezji Ryszarda Kulmana następująco: „…Kobiety jedna za drugą…, które przesuwają się przez ten tomik, bywają różne, wspaniałe i okropne, współczujące i bezlitosne, wierne ni zdradliwe. Ale widać wyraźnie, że są najdotkliwszym głodem męskiego życia, nawet jeśli sami mężczyźni myślą (lub udają), że chodzi im przede wszystkim o pracę, karierę, pieniądze i sławę. Nie da się bowiem uwolnić od tej strasznej i cudownej jedności, jaką ustanowił On, pochylający się Nad żebrem wydartym – bez mojej zgody…”.
 
Jan Tulik o poezji Kulmana:” To gąszcz odniesień do historii, do mitów i Biblii, a także faktów, które balansują na granicy z fikcją. Wiersze Kulmana to żywa materia języka. Nie ma tam zbędnej zabawy słowem, sztucznych kalamburów, które bywają sztuką dla sztuki, tym samym są z góry skazane na pozostanie na zakurzonym regale szacownych zabytków”.
 
Helena Zaworska o tomiku „Wszystkie kobiety”: „Kobiety, które przesuwają się przez ten tomik, bywają różne, wspaniałe i okropne, współczujące i bezlitosne, wierne i zdradliwe – bo nie da się uwolnić od jedności płci, jaką dał Stwórca”.

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013