ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Rajs Stanisław
dziedzina:
plastyka
kraj:
Polska
miejscowość:
Miejsce Piastowe
KONTAKT
telefon:
+48 (013) 43 530 74
O TWÓRCY
Urodził się w 1941 roku w Miejscu Piastowym, gdzie w Szkole Zawodowej wyuczył się zawodu stolarstwo meblowe jako czeladnik. W Technikum Budowlanym zdobył dyplom technika technologii drewna. W Zespole Szkół Zawodowych w Miejscu Piastowym pracował jako nauczyciel zawodu „stolarstwo meblowe”. Od 2000 roku jest na emeryturze.  Jak sam wspomina:”Umiejętności plastyczne i manualne ujawniły się już w dzieciństwie, kiedy to zajmowałem się wystrugiwaniem różnych postaci i figurek do szopek bożonarodzeniowych oraz wykonywaniem tychże szopek. Wrażliwość na piękno uwidoczniła się w Szkole Podstawowej, gdzie szkicowałem, malowałem portrety i obrazki które w różnych konkursach były wystawiane i nagradzane”.
Częstymi tematami jego prac są postaci będące symbolami o treści patriotycznej, ludowej i sakralnej. Dużą pasją artysty jest wykonywanie postaci do szopek Bożonarodzeniowych, oraz samych szopek. Twórczość Stanisława Rajsa, często zaludniają tematy tj. np. „Śpiewający Piast”, Piast Kołodziej”, „Pielgrzym”, Dziewczyna z koszem owoców”, „Macierzyństwo”, „Piastowanie”. itp. Poza pełną rzeźbą wykonuje również płaskorzeźby.
ZDJĘCIA

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013