ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Kasza Mariusz
dziedzina:
fotografia/film
kraj:
Polska
miejscowość:
Jedlicze
KONTAKT
telefon:
+48 605 286 550
e-mail:
mariuszkasza@poczta.onet.pl
www:
www.mariusz-kasza.xt.pl
O TWÓRCY

Jego przygoda z fotografią zaczęła się ponad 20 lat temu. Pierwsze zdjęcia zrobił pożyczonym aparatem "DRUH", który ma do dziś. Bierze udział w wielu konkursach fotograficznych, również w międzynarodowych. Jego prace uczestniczą w wystawach pokonkursowych. Fascynuje go wszystko, co jest związane z fotografia. Studia na AGH i PK w Krakowie.
Często mówi, że aparat dla nieśmiałego człowieka może okazać się przepustka do ciekawego, barwnego życia. Nie stawia warsztatu technicznego na pierwszym miejscu, bo najważniejsze jest właściwe i wnikliwe spojrzenie na fotografowany obiekt, aby uchwycić kształt chwili. W jego kolekcji jest wiele zdjęć - ludzi i ich portretów, ale nie ma dwóch takich samych. Fascynują go ludzie napotkani zupełnie przypadkiem, bo są spontaniczni, bezinteresowni, a przede wszystkim naturalni. Właściwy moment - to ta chwila, "kiedy poczujesz ten dreszcz - że był jakiś kontakt między człowiekiem a człowiekiem". Wtedy wie, że zdjęcie jest takie jakie zamierzył.
Najpiękniejsze jest to, że nigdy nie wiadomo, co przyniesie następna chwila. Pejzaże. Nie chodzi tylko o uwiecznienie ładnego obrazka, ale o odnalezienie i przekazanie emocji, które sprawią, że poczujesz się uczuciowo związany z danym miejscem. Podkreśla, że nie ma ani złych fotografów, ani super dobrego sprzętu. Dla niego fotografia to pasja i sposób na życie. Pozwala spotykać się ze wszystkimi uczuciami: miłości, szczęściem, smutkiem, cierpieniem, a także na ułamek sekundy zajrzeć w głąb ludzkiej duszy.

Technika
Charakterystyczne dla jego prac są zbliżenia, światło zastane. Jego fotografie często lubią zaskakiwać pomysłami, przez często przesadne wejście "szkła" w fotografowany motyw, czym wyraża się jego indywidualizm.
Jest zdecydowanym "canonowcem" - choć sprzęt innych producentów nie jest mu obcy i równie szanowany.
Pracuje na sprzęcie Canon EOS D20,EOS-3,. Poczciwa stara PRAKTICA,KIEV to ulubione aparaty z dawnej półki, które poleciłby każdemu. Jeśli to tylko możliwe nie korzysta z oświetlenia fleszowego - zaś lubuje się w ciepłych barwach światła żarowego, często też eksperymentując w zachmurzeniu i miękkim świetle. "Szkło", które najbardziej "leży" w jego dłoni to Canon EF 70-200 2,8 L, sięga często do "szerokiego kata" w tym "fish eye" nie stroniąc od poczciwej 50-ki. Marzy, by kiedyś "otulić" spojrzeniem obiektywu Danutę Stenkę. Nie ma nic przeciwko postępującej digitalizacji fotografii chociaż często powraca do starego - wypróbowanego "analogu", a "materiał srebrowy" traktuje jak swego rodzaju namaszczenie chwili. Współpracuje z prasą, portalami internetowymi, gdzie publikuje swe reportaże w czym czuje się bardzo dobrze i co pozwala na utrzymanie "fotograficznej więzi" człowieka z człowiekiem, a to jest znakomita recepta na ogólne osamotnienie i pesymizm otaczającej rzeczywistości...

Sprzęt foto:
-Canon EOS -20D, EOS 3, Praktica L2,Kiev 44, Canon EOS -1D MK II.
-Canon EF-100-400L/4,5-5,6 IS, EF-70-200L/2,8, EFS 17-85/4-5,6 IS,
-Sigma 10-20/4-5,6 DC HSM, EF-50/1,8 II, Zenitar 16/2,8, Pentacon auto 50/1,8, Pentacon auto 200/4,0, tripod-SOLIDEX+ manfrotto 410, Lowepro DZ200.

ZDJĘCIA

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013