ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Bałuka Barbara
dziedzina:
plastyka
kraj:
Polska
miejscowość:
Równe
KONTAKT
telefon:
+48 (013) 433-31-18
O TWÓRCY
Mieszka w Równem pomiędzy Krosnem a Duklą. Zajmuje się kompozycjami dekoracyjnymi z materiałów ekologiocznycz. Układa suche bukiety z naturalnych materiałów przygotowywanych przede wszystkim przez siebie. Ta pasja zaowocowała szeregiem wystaw. Pisze również wiersze. 

Fragment wywiadu z Barbarą Bałuką przeprowadzonego przez Krystynę Boczar Różewicz

KR:
Od kilku lat Pani prace znane są w naszej gminie, Polsce, a nawet w Europie. Jak to się zaczęło? Czy Pani ma przygotowanie artystyczne?
B. Bałuka: Urodziłam się w Dukli i tu mieszkałam do 20 roku życia. Potem wyjechałam, aby uczyć się w Studium Medycznym i zdobyć zawód pielęgniarki. Kiedy wyszłam za mąż zamieszkałam w Równem i bardzo się cieszę, że to tak blisko Dukli. Poczucie estetyki i zamiłowanie do upiększania otoczenia, w którym się znajduję to spuścizna genetyczna po mamie. To ona z każdego spaceru przynosiła "dzikie rośliny" i polne kwiaty. Układała je później w przepiękne kompozycje i pewno nie przypuszczała, że kasztany, które wysypywała lekką ręką pod wazonem zostaną w mojej pamięci i zaowocują miłością do przyrody. Dokładnie nie pamiętam kiedy, ale od dawna układam kompozycje, którymi upiększałam swój dom, później robiłam to również dla koleżanek, przyjaciół i znajomych.
KR: Pani prace są bardzo naturalne, niezwykle proste, a zarazem piękne. Skąd bierze Pani materiał na swoje prace i skąd tyle pomysłów?
B. Bałuka: Sama zasuszam rośliny i owoce. Część z nich to rośliny polne, znaczna część pochodzi z wysiewu. Na wiosnę wysiewam nasiona i później całe lato zbieram plony. Mam tu na myśli: len, pszenicę, czarnuszkę, astry, słoneczniki. Natomiast pomysły siedzą we mnie, tam w środku.ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013