ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Ostrzewianie
dziedzina:
muzyka
kraj:
Polska
miejscowość:
Nozdrzec
KONTAKT
Brak danych
O TWÓRCY
Powstała w roku 1985 z inicjatywy nauczycieli - nieżyjącego już - Pan Henryka Koryto z Nozdrzca oraz Jana Gładysza - ma. W swoim repertuarze ma melodie ludowe, które wyróżniają się miejscowym klimatem i oryginalnością. Kapela prezentuje wysoki poziom muzyczny, folklor nie zmunifikowany, ale świeży, żywy – uzyskany bezpośrednio od ludzi żyjących. Swój dorobek kapela prezentuje corocznie podczas różnorodnych przeglądów i zjazdów organizowanych zarówno przez GOK Nozdrzec jak i inne ośrodki i domy kultury. I tak corocznie koncertuje podczas Dni Pogórza Dynowskiego oraz „Koncertu Na Dwa Świerszcze” w Rymanowie Zdroju. Bierze udział w Ludowych Prezentacjach Artystycznych w Korczynie. Jej występy są stałym elementem uroczystości gminnych z okazji rocznic i świąt państwowych. Koncerty kapeli odbywają się bardzo często w plenerze.
W skład kapeli wchodzą:
Eugeniusz Żebrak – skrzypce
Jan Krupa – cymbały
Jan Turek – skrzypce sekund
Jarosław Pęcherek – kontrabas
Zenon Sawa – akordeon
Marcin Kurzydło – klarnet
Eugeniusz Kwolek – klarnet – kierownik kapeli

Znaczącym momentem w historii kapeli było dokonanie w sierpniu 1994 roku pierwszego nagrania radiowego i zajęcie się w pierwszej dziesiątce „Plebiscytu Kapel” Radia Rzeszów.
W roku 1995 „Ostrzewianie” zdobyli I miejsce podczas Ludowych Prezentacji Artystycznych „KroPie” w Bukowsku i w nagrodę wyjechali do Kazimierza nad Wisłą na XXX Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Koncertowali również poza granicami kraju, m.in. w Rostoku i Mościskach na Ukrainie. W 2005 roku na „KroPie” w Korczynie kapela zdobyła I miejsce i kolejny – drugi już wyjazd do Kazimierza nad Wisłą.
Występy kapeli „Ostrzewianie” towarzyszą wszystkim ważnym wydarzeniom kulturalnym i społecznym zarówno na terenie gminy jak i w całym regionie.

Słuchaj TUTAJ

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013