ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Woroniec Piotr
dziedzina:
plastyka
kraj:
Polska
miejscowość:
Brzozów
KONTAKT
Brak danych
O TWÓRCY

Piotr Woroniec urodził się w Giżycku w 1955 roku. Na Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie ukończył reżyserię teatru amatorskiego. Studiował także polonistykę na WSP w Olsztynie i Rzeszowie. Był asystentem scenografa w Teatrze Kreatur w Berlinie w latach 1992- 1999. Od trzydziestu lat rzeźbi w drewnie i jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczył w ponad dziewięćdziesięciu wystawach zbiorowych i trzydziestu autorskich. Jego rzeźby wystawiano m. in. w Danii, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Laureat wielu nagród artystycznych, jest jednocześnie bohaterem kilku filmów.

O twórczości Piotra Worońca poeta Jan Tulik pisał następująco:”Droga twórcza Piotra Worońca to wchodzenie w tajemniczy ogród, który zbudował ktoś naszą codziennością. Ale jednocześnie wcale niewyobcowany z rzeczywistości, która jest nam dana; i którą sobie sami zbudowaliśmy. W ogrodzie Worońca spotykamy naszych znajomych, bliźnich, ale i tych, któych lepiej omijać, którym nie warto wchodzić w drogę [...] Rzeźby tego artysty fascynują także zabiegami formalnymi. Pamiętam postać kobiety ciężarnej, której pusty brzuch wypełniony został ściśle owalnym, “brzuszastym” kamieniem. “Katedry” zdawały się niekiedy sugerować splątanie korzeni wewnątrz ziemi (na tej ekspozycji pozostały w płaskorzeźbach, wyraziste, gotyckie struktury). A jakąż siłą wyrazu manifestuje się kobieta na nieokiełznanym koniu- ona jako Amazonka? Joanna d’ arc? Alegoria rewolucji? A czy koń jest zwierzęciem “pod tytułem” koń, czy już Pegazem?”- zastanawia się poeta.

ZDJĘCIA

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013