ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Kus Mariusz
dziedzina:
plastyka
kraj:
Polska
miejscowość:
Krosno
KONTAKT
Brak danych
O TWÓRCY
Malarz. Pracuje w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom w 1985 roku w pracowni prof. Mieczysława HermanaW 2009 roku w Piwnicy Pod Cieniami miał wspólną wystawę z córką Agatą. Jest sekretarzem jury w Ogólnopolskim Biennale Fotografii "Miasto i ludzie". 
O twórczości Mariusza Kusa napisano:"Mariusz, malując rośliny w maksymalnym powiększeniu optycznym, stara się niejako dotrzeć do istoty materii dającej się poznać człowiekowi poprzez zmysły, głównie poprzez wzrok. Zwraca uwagę na kluczowe dążenie człowieka do wyjaśniania otaczającego świata. Jego płótna odkrywają tajemnice codziennej rzeczywistości znanej tylko z pozoru. Dokonuje się w nich niejako swoista zamiana światów - jak w odwróconym obrazie powiększenia. Świat człowieka jawi się w tym wymiarze niewielki, mniej odważny i ekspansywny, a świat roślin urasta do rangi potęgi wzbudzającej w ludziach respekt i zastanowienie. Gałązka drzewa jednym razem przybiera rozmiary monumentalnego posągu, a innym - wpatruje się wnikliwie w odbiorcę wieloma parami ukrytych oczu. Czy upersonifikowany świat roślin jest obrazem człowieka, który innym znany jest tylko z pozoru swej zewnętrzności...?"

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013