ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Warzanie
dziedzina:
muzyka
kraj:
Polska
miejscowość:
Nozdrzec
KONTAKT
Brak danych
O TWÓRCY
Powstała w 1996 roku z inspiracji Pana Juliana Dudy. Początkowo pod nazwą „Młodzi Warzanie” występowała u boku i w strojach „starej” kapeli „Warzanie”.
Pierwotny skład kapeli:
Czernich Łukasz –klarnet I
Czernich Marcin - klarnet II
Andrzej Kłak - skrzypce I
Robert Duda – skrzypce II
Zbigniew Duda – cymbały
Maciej Duda – basy i skrzypce sekund
Jacek Bulanda - akordeon i basy.

W 1998 roku z kapeli odszedł Jacek Bulanda i jego miejsce zajął Jan Duda. W tym składzie i pod nazwą „Młodzi Warzanie” kapela występowała do 2003 roku, później przyjęła się nazwa „Warzanie” i pod ta nazwą kapela występuje do dzisiaj.

Na przestrzeni tych 9 –ciu lat kapela święciła sukcesy na festiwalu Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych – dwukrotnie II miejsce, dwukrotnie – wyróżnienia. W konkursowych przesłuchaniach Ludowych Prezentacji Artystycznych „KROPA” – raz I miejsce , dwa razy – drugie oraz wyróżnienia w kat. „Duży –Mały”. Kapela trzykrotnie uczestniczyła w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, gdzie w latach 1997 i 1998 została laureatem w konkursie „Duży – Mały”. Ostatni występ w Kazimierzu miał miejsce w 2004 roku – ale już w konkursie otwartym.
Przy okazji pobytów w Kazimierzu kapela dokonała nagrań dla Polskiego Radia Lublin, I programu Polskiego radia oraz TVP 1, TVP 2 TVP oraz TVP Polonia. W 19998 roku dokonaliśmy nagrań w studiu Polskiego Radia Rzeszów, gdzie z powodzeniem uczestniczymy w Plebiscycie Kapel – dwa razy II miejsce. Oprócz występów konkursowych kapela uczestniczy w Zjazdach Kapel, imprezach okolicznościowych, szkolnych i religijnych.
W roku 2004, oprócz innych występów kapela „Warzanie” towarzyszyła delegacji powiatu brzozowskiego do województwa opolskiego, której celem było podziękowanie za pomoc w zbożu tamtejszych rolników- dla powodzian z naszego regionu.

W roku 2005 kapela „Warzanie” wspólnie z zespołem taneczno – śpiewaczym „Kombornia” – była przedstawicielem województwa podkarpackiego na Prezydenckich Dożynkach Centralnych w Spale, gdzie jako grupa wieńcowa uzyskała najwyższą ocenę Jury.

Również z w/w/ grupą „Warzanie” uczestniczyli w Ogólnopolskim Festiwalu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Trzcianie.

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013