ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Zespół Tańca Ludowego Pogórzanie
dziedzina:
inne
kraj:
Polska
miejscowość:
Głowienka
KONTAKT
telefon:
+48 13 42 191 62
O TWÓRCY
Zespół powstał w 1973 roku w wyniku inicjatywy Związku Młodzieży Wiejskiej w Głowience podczas odbywających się miejscowych dożynek. Pierwszym kierownikiem zespołu była Adela Kolanko. W swojej działalności „Pogórzanie’ realizują program w postaci tańców krośnieńskich, rzeszowskich, lubelskich, kaszubskich, oraz tańców narodowych: poloneza, krakowiaka, kujawiaka i oberka. Ma również w swoim repertuarze tańce słowackie, oraz dwa widowiska obrzędowe opracowane według własnego scenariusza tj: ”Młockę” i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia pod nazwa „Wigilia”. Widowiska te były prezentowane na przeglądach, obydwa wyróżnione i nagrodzone.
Podczas trzydziestoletniej działalności z zespołem współpracowali współpracowali. m. in. Andrzej Zajdel, Zbigniew Więcek, Stanisław Zajdel. Przez ten okres przez zespół przewinęło się ponad 1100 tancerzy. Tradycją się stało, że w „Pogórzanach” tańczy już trzecie pokolenie mieszkańców Głowienki. Obecnie choreografem zespołu jest Małgorzata Machnik.
W zespole występują obecnie trzy grupy wiekowe, a skład osobowy liczy ok. 120 tancerzy. Na przestrzeni trzydziestu lat zespół dał ponad 1800 koncertów zarówno w kraju jak i zagranicą. Tancerze z Głowienki byli m.in. w Holandii, Szwecji, Francji, ZSRR, we Włoszech, na Węgrzech. Wystąpili również na wielu koncertach w Polsce.
W maju 2009 roku Zespół Tańca Ludowego „Pogórzanie” zakwalifikował się do Polskiej Sekcji CIOFF, uzyskując certyfikat członkowski na okres dwóch lat, a tym samym będzie miał możliwość reprezentowania naszego regionu i kraju na prestiżowych festiwalach krajowych i międzynarodowych .
„Pogórzanie” wielokrotnie uświetniają swoimi występami imprezy regionalne tj. Karpackie Klimaty czy też Dni Głowienki. W październiku 2009 roku zespół brał udział w polsko- słowacko- czeskim widowisku „Otwórzcie drzwi do sieni”, mającym na celu odnalezienie i ponowne wykorzystanie dawno zapomnianych lub znanych już tylko najstarszym pieśni weselnych i związanych z tym obrzędów.
Obecnie zespół przygotowuje się do realizacji przedstawienia „Wesele w Głowience”. Całość ma zostać skonstruowana z zachowaniem tradycyjnych strojów, zwyczajów oraz pieśni i tańców. W lipcu 2010 roku zespół wystawił spektakl wg Adeli Kolanko "Głowieńskie wesele". 
http://www.fashionkingchiangmai.com/Bregclosk.php
 
http://neon.info.pl/2009/05/08/certyfikat/

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013