ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Belcik Jan
dziedzina:
literatura
kraj:
Polska
miejscowość:
Krosno
KONTAKT
Brak danych
O TWÓRCY
Poezja. Jan Belcik urodził się w 1960 roku w Dukli a obecnie mieszka w Krośnie. Jest autorem tomików poezji:  “W cieniu Cergowej” (1989, Nagroda Fundacji A. Domagały- Jakuć za książkowy debiut poetycki),” Fotografie nie/przypadkowe” (1995) oraz “Incognito” (2001). Cykl jego wierszy znalazł się w dwujęzycznej antologii “Złoto aszu” (po polsku i węgiersku, wraz z poetami z regionu: Wacławem Turkiem, Januszem Szuberem i Janem Tulikiem). Wiersze publikował na łamach wielu pism kulturalno- literackich, almanachach, radiu, jest laureatem szeregu ogólnopolskich i regionalnych konkursów literackich.
O tomiku „Inne cienie” poeta mów następująco: „Praca nad jego złożeniem trwała prawie osiem lat i jest rodzajem epitafium dla matki. Każda śmierć, ale matki w sposób  szczególny  uzmysławia     przekroczenie naturalnej bariery egzystencjalnego bezpieczeństwa. Czas zaczynamy odmierzać niejako wstecznie, odliczać z większą dozą refleksji. Ale nadużyciem byłoby przypisywanie wszystkiego odejściu matki. Pierwsza część “Tylko tutaj” nawiązuje do mojego pierwszego tytułu tomiku “W cieniu Cergowej” z 1989 roku i jest swoistym hołdem złożonym miejscom i ludziom przetransferowanym w świat poetycki pozornie tylko zawarty między rzeką Jasiołką a górą Cergową.  Każdy z nas ma swoją górę i  swoją rzekę, która  niejednokrotnie bywa źródłem wszelakich inspiracji. Podmiot liryczny tych wierszy doświadcza we wszystkich etapach fascynacji, zachwytu ową mroczną przestrzeń alienacji oraz wykorzenienia  o czym dość dobitnie mówi wiersz “Oto wybiła godzina”. Jest tam świat, który odszedł bezpowrotnie i ludzie, którzy odeszli mniej lub bardziej dobrowolnie,  a bez których nigdy i nic nie mogłoby być ważne…Druga część tomiku “Metamorfozy” jest z jednej strony próbą dialogu z kulturą, ideami które przekazali nam starożytni a tym co nazywamy dziś popkulturą w medialnym “wrzasku”. Właśnie tutaj podmiot liryczny doświadcza najwięcej ambiwalencji. Pozornie szorstki, z pozycji beznamiętnego komentatora stara się w aforystycznej lakoniczności mierzyć się ze współczesnym światem emocji i wartości. Inną cechą drugiej części wydaje się jej wymiar eschatologiczny w tej” wieczności niewyjaśnienia” gdy próbujemy uporządkować to na co jest jeszcze zbyt wcześnie, albo najzwyklej przeważnie za późno… “.

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013