ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Urbanek Lesław Jan
dziedzina:
literatura
fotografia/film
kraj:
Polska
miejscowość:
Korczyna
KONTAKT
Brak danych
O TWÓRCY
Urodził się 27.07.1953 r. w miejscowości Korczyna k. Krosna na Podkarpaciu. Członek Związku Literatów Polskich, Julińskiego Bractwa Literackiego oraz Klubu Literackiego Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Laureat kilku konkursów poetyckich. Debiut prasowy w 1975 r., książkowy w 1998 r. Swoje wiersze publikował w prasie lokalnej i w ogólnopolskich pismach literackich, m.in. w „Toposie” (Sopot), „Poezji dzisiaj” (Warszawa), „Ciechanowskich Zeszytach Literackich”, „Gazecie Ziemi Namysłowskiej”, „Croscenie” (Krosno), „Nadwisłoczu” (Mielec) i „Prowincji” (Opole). Publikacje o jego twórczości ukazywały się w wielu czasopismach [m.in., oprócz wyżej wymienionych, w „Magazynie Literackim” (Warszawa), „Afiszu” (Tarnobrzeg), „Nowej Okolicy Poetów” (Rzeszów), „Frazie” (Rzeszów), „NTO” (Opole) i w „Niedzieli” (Częstochowa)].

Autor sześciu tomików poetyckich: Kto wie (Stalowa Wola 1998), Odpryski cienia (Stalowa Wola 1999), Czerwona plamka krwi w szczelinie wszechświata – wydanie polsko-włoskie (Stalowa Wola 1999) – Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa w dziedzinie Literatury za 1999 r., Pejzaż w cierniach (Rzeszów 2000) – Honorowa Nagroda Literacka rzeszowskiego oddziału ZLP „Złote Pióro ‘2000”, Ironiczny uśmiech ciszy (Kluczbork 2002) i Oszołomienie (Kluczbork 2003) oraz dwóch almanachów wierszy dzieci i młodzieży z Wołczyna pt. Słoneczne pudełko (Kluczbork 2002) i Zielony ogień księżyca” (Kluczbork 2005) a także almanachu poetów ziemi kluczborskiej Zaplątani w pędzie cyfr (Kluczbork 2003).
Obecny w almanachach i antologiach poetyckich, m.in. w: Wrzeciono’99 (Stalowa Wola 1999), Wspólna obecność (Stalowa Wola 2000), Światło cienia (Krosno 2002), Romantycznej ziemi czar (Ciechanów 2003).
W 2002 r. założył w Wołczynie nieregularne alternatywne pismo literackie „Ulotna Przestrzeń” i jest jego redaktorem naczelnym (dotychczas ukazały się 44 numery).

Wyróżniony przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (2002), honorowe wyróżnienie Marszałka Województwa Opolskiego dla animatorów i twórców kultury (2003), Zasłużony dla miasta i gminy Wołczyn (2004), laureat „Wołczyńskiego Isandra” w dziedzinie promocji miasta i gminy (2005).
W 2000 r. zainicjował w Wołczynie organizację Parafialnego Konkursu Poetyckiego dla dzieci i młodzieży (obecnie VI edycja), obejmującego najpierw swym zasięgiem powiaty: kluczborski, namysłowski i oleski. a następnie województwo opolskie. 
Za wiersz pt. „Cel” otrzymał wyróżnienie w konkursie PODRÓŻ POETYCKA 2008, zorganizowanym przez konstantynowski miesięcznik kulturalny „Ex Libris 43bis”.
Zasiadał w komisjach kilku konkursów poetyckich (Wołczyn, Namysłów, Żelazna k. Opola) oraz w jury Przeglądu Zespołów Jasełkowych przy Wołczyńskim Ośrodku Kultury (kilkakrotnie), i w Kapitule „Wołczyńskiego Isandra” (kilkakrotnie).
Oprócz poezji interesuje się także fotografią i ornitologią. Jest obywatelem Rzeczpospolitej Ptasiej przy Towarzystwie Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" w Słońsku.  Niektóre jego zdjęcia ptaków są zamieszczone na stronie internetowej TPS "Unitis Viribus".

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013