ARTKARPATY.EU
PORTAL TWÓRCÓW POGRANICZA
MENU
► STRONA GŁÓWNA
► TWÓRCY POGRANICZA
wg nazwiska
wg zamieszkania
wg kategorii
► KONTAKT
Twórcy pogranicza
Cheben Miroslav
dziedzina:
fotografia/film
kraj:
Słowacja
miejscowość:
Ružomberok
KONTAKT
Brak danych
O TWÓRCY

Artystyczna fotografia w życiu Miroslava Chebena po dotknięciu ciężkim fizycznym upośledzeniem w 1997 roku

W 1997 roku nawiedziły go dwa mózgowe wylewy, które objęły nógi i ręce. Został immobilny z diagnozą kvadrupareza.
Choć nie może utrzymać w ręku aparatu fotograficznego, pragnieniem jego pozostało kontynuowanie sztuki artystycznej fotografii także po dotknięciu upośledzeniem. Ponieważ nie może fotografować, wykorzystuje negatywy, diapozytywy, przezrocze ze swojego archiwum i poprzez opracowanie komputerowe, wyrabia z nich nowe fotografie artystyczne, które wykorzystuje przy realizowaniu swoich autorskich wystaw lub przy ich wysyłaniu na międzynarodowe salony fotografii artystycznej.
W 2001 r. został mu nadany tytuł AFIAP Międzynarodowej federacji fotografii artystycznej FIAP, jako pierwszemu słowackiemu autorowi po 25 latach.
W całym swoim życiu zorganizował już 41 autorskich wystaw, z tego 35 na Słowacji i 8 za granicą – dwie w Czechach (Czeska Kamienica, Karvina); trzy w Austrii (dwie w Lienzi, jedną w Linzi); trzy w Polsce (Kraków; Przemyśl; Warszawa).
Od momentu upośledzenia zorganizował już 23 autorskie wystawy – w Namestowie, Dudincach, Koszycach, żylinie, Sliaczy, Liptowskim Mikulaszu, Poważskiej Bystrycy, Bratysławie, Krakowie, Rużomberoku, Lienzi i ponownie w Koszycach, Rużomberoku, Namiestowie, Bratysławie, żylinie, Przemyślu, Warszawie. Wystawiałem na salonach artystycznej fotografii w Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Jugosławii, Andorze, Grecji, Brazylii i Stanach Zjednoczonych.
Jest członkiem Klubu Fotograficznego przy Muzeum Liptowskim w Rużomberoku, członkiem Stowarzyszenia Słowackich Fotografów (Zväz slovenských fotografov ZSF) i już trzydzieści lat posiadaczem tytułów, które przyznaje to stowarzyszenie – AZSF (autor) i MZSF (mistrz), pamiątkowego medalu Petzwala i najwyższej nagrody ZSF – złotego medalu.
Ważny sukces międzynarodowy w dziedzinie artystycznej fotografii osiągnął w 2002 r., gdy wspólnie z Stefane Iżo, kierownikiem Klubu fotograficznego przy Muzeum Liptowskim w Rużomberoku, na międzynarodowym salonie Interfotoklub Vsetin, któremu patronuje FIAP, jako fotozespół Eksperyment, otrzymali Grand Prix miasta Vsetin, główną nagrodę w międzynarodowym konkursie fotografii artystycznych klubów fotograficznych.
Jego fizyczne ale głównie psychiczne akumulatory ponownie zostały doładowane i w ten sposób mógł z maksymalnym wysiłkiem pracować nad realizacją następnych wystaw.
Na międzynarodowych salonach STROM Rużomberok i DOPRAVA Zilina otrzymał honorową nagrodę FIAP i na 29 wystawie fotografii artystycznej członków ZSF srebrny medal.

Po nawiązaniu kontaktów z Instytutem Słowackim w Warszawie zorganizowana została jego wystawa pt. Marzenia o ziemi i kosmosie w Przemyślu. Wystawa została powtórzona w Instytucie Słowackim w Warszawie.
Należy wspomnieć udział Miroslava Chebena w kolekcjach Słowackiego narodowego centrum FIAP na konkursach międzynarodowych.
Ta codzienna aktywność, wbrew jego ciężkiego fizycznego upośledzenia psychicznie pomaga mu, leczy psychikę i jest jej trwałą pozytywną częścią, która napełnia go dostatkiem energii koniecznej dla życia.

ZDJĘCIA

ARTKARPATY.EU © 2010

powered by: wkrosno.pl

Projekt "Portal artkarpaty.eu – w poszukiwaniu twórców pogranicza" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013